12 grudnia z okazji Tygodnia Edukacji Informatycznej młodzież naszej szkoły (uczniowie klasy 5a i grupa klasy 7a) uczestniczyła w zajęciach z programowania z wykorzystaniem Lego ® Mindstorms zorganizowanych przez autorów projektu Roboklocki. Zajęcia miały na celu zainteresowanie młodzieży naukami ścisłymi poprzez zabawowe wprowadzenie elementów matematyki i fizyki. Zespoły kilkuosobowe, na które przypadał komputer oraz zestaw potrzebnych klocków, pracowały przez 90 minut pod okiem trenerów budując konstrukcje zawierające rozwiązania mechaniczne takie jak przekładnie i dźwignie, używając zaawansowanych czujników i precyzyjnych silników
Zadania służyły kształceniu logiki w myśleniu i podejmowaniu działań, rozwojowi wyobraźni, kreatywności i umiejętności poszukiwania nowych rozwiązań. Jednocześnie była to okazja do dobrej zabawy i rywalizacji - skonstruowane roboty można było spersonalizować i wystawić do zawodów.
Dziękujemy koordynatorom i trenerom za stworzenie szansy do nauki poprzez świetną zabawę!
Link do galerii zdjęć:
Katarzyna Robaczewska
Do Etapu Wojewódzkiego konkursu zDolny Ślązaczek zakwalifikowały się następujące osoby:
1. MACIĄG CYPRIAN - historia
2. KUFLOWSKA MARTA - język polski
3. CIEŚLAK AGNIESZKA - język polski
4. ADAMUS NATALIA - język polski
5. CZAJKOWSKA JULIA – matematyka
6. CIEŚLAK AGNIESZKA - język angielski
7. PLOCH ZUZANNA - język angielski
8. LIZOŃ AMELIA - język angielski
GRATULACJE OD CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ !!!
TRZYMAMY KCIUKI. POWODZENIA W FINALE !!!
9 grudnia z okazji Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week) naszą szkołę odwiedził profesor Maciej Marek Sysło - naukowiec, dydaktyk informatyki, członek Rady ds. Informatyzacji Edukacji, współtwórca podstawy programowej informatyki, autor wielu publikacji naukowych, organizator corocznych konferencji „Informatyka w szkole”, współtwórca krajowej olimpiady informatycznej, współorganizator polskiej edycji konkursu informatycznego Bóbr, tłumacz i propagator platformy Hour Of Code.
Pan Profesor poprowadził lekcje w klasie 5b, 6a i 8d - uczniowie rozwiązywali zadania algorytmiczne, programistyczne, matematyczne i logiczne. Spotkał się również z liczną reprezentacją klas drugich i trzecich - udział w zajęciach wzięli wszyscy uczestnicy konkursu informatycznego Bóbr. Dzieci były bardzo przejęte spotkaniem z tak ważną osobą i odpowiednio przygotowały się na tę okazję - wszystkim zainteresowanym udało się zdobyć autograf Pana Profesora :)
W imieniu dzieci, młodzieży, dyrekcji oraz własnym dziękuję Panu Profesorowi za przyjęcie zaproszenia i poświęcenie nam czasu.
Katarzyna Robaczewska
6 grudnia klasa 8D i grupa dwujęzyczna klasy 7A uczestniczyły w wykładzie anglojęzycznym o Świętym Mikołaju poprowadzonym przez profesora Leszka Berezowskiego. Wydarzenie to odbyło się w ramach współpracy naszej szkoły z Instytutem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Młodzież miała okazję poznać historię Św. Mikołaja na przestrzeni wieków, dowiedziała się komu zawdzięczamy jego współczesny wygląd, skąd pochodzi tradycja obdarowywania prezentami, dlaczego w niektórych krajach robi się to 6 a w innych 24 grudnia. Wykład pełen był humoru, ciekawostek i zaskakujących faktów. Czy wiecie, że Święty Mikołaj ma kanadyjskie obywatelstwo, że amerykańskie siły powietrzne co roku obserwują jego lot, że nazwa Santa Claus powstała na skutek błędnej wymowy holenderskiego Sinterklaas(Święty Mikołaj), że na wyspie Bożego Narodzenia (Kiritimati) znajduje się osada o nazwie Polska, a Rudolf to tak naprawdę Rudolfa?
Katarzyna Robaczewska
W dniu 19 listopada 2019 r. uczniowie klasy 3 a wzięli udział w interesujących zajęciach. Majsterkowo to warsztaty skierowane do wszystkich uczniów w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia są skierowane do grup szkolnych i prowadzone w Castoramie na terenie całej Polski. Organizowane przez Castoramę warsztaty prowadzone są w różnych blokach tematycznych, np. środowisko, energia, drewno, dekoracje czy edukacja na rzecz czystego powietrza. Ich celem jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej.
Dzieci pod okiem specjalistów wykonały samodzielnie skrzynkę na narzędzia. Dzięki wspólnemu majsterkowaniu dzieci dowiadują się jak na co dzień dbać o środowisko i troszczyć się o swoje najbliższe otoczenie poprzez segregowanie odpadów, oszczędzanie energii i kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych i popsutych przedmiotów.
Magdalena Łańcucka i Paulina Grobel



Prezentujemy najlepsze w skali szkoły wyniki konkursu Bóbr.
Bóbr - poziom Skrzat (klasy 1-3) - do zdobycia 75 punktów:
Urszula Buralik 3a - 52.5
Maja Lenart 3a - 51.25
Ida Osadkowska 3a - 50
Bóbr - poziom Beniamin (klasy 4-6) - do zdobycia 120 punktów:
Olga Kraszewska 6a - 103.75
Bóbr - poziom Junior (klasy 7-8) - do zdobycia 120 punktów:
Vladyslav Nikonenko 8b - 86.25
Julia Czajkowska 8b - 81.25
Gratulujemy!
Mocno trzymając kciuki czekamy na wyniki w skali kraju.
Katarzyna Robaczewska