2 kwietnia 2019 na moje zaproszenie naszą szkołę odwiedził pan Adam Jurkiewicz - haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP, absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python.

Pan Adam przeprowadził lekcję informatyki w klasie ósmej – lekcję bezpiecznego hakowania, które dzięki obejściu zabezpieczeń systemu Windows, pozwala na uruchomienie komputera z sieci, ze stworzonego przez pana Adama serwera oprogramowania, dzięki czemu każdy komputer startuje z identycznymi ustawieniami, programami i zasobami. Kolejny etap lekcji to zabawa w programowanie z wykorzystaniem mechatronicznych modułów PyTechBrain – zgodnych z Arduino UNO R3. Uczniowie pod okiem prowadzącego zbudowali automat do nadawania tekstu alfabetem Morse’a. Następnie uruchomili przykładowy kod w Pythonie, który realizuje funkcjonalność plottera, wyświetlając wykres zmieniający się w czasie. Zajęcia były na tyle interesujące, że jeszcze długo po dzwonku wielu uczniów nie miało ochoty opuścić klasy.

2019 04 04 1 wizyta hakera2019 04 04 2 wizyta hakera

Druga część spotkania to trzygodzinne szkolenie dla nauczycieli informatyki. Poznaliśmy Mu-Editor, nowoczesne i przyjazne środowisko do pisania kodu Python’a – przetłumaczone na język polski m. in. przez pana Adama, odświeżyliśmy wiedzę z zakresu programowania w tym języku. Mieliśmy też okazję pracować z robotem edukacyjnym Edison, który służy do nauki programowania w szkole lub w domu, pozwala wprowadzić dzieci i młodzież w świat technologii i zapoznać się z otaczającą elektroniką. Pan Adam zaprezentował również ciekawe strony internetowe, platformy programistyczne i programy, których jest twórcą, a które zachwyciły nas – nauczycieli.  Z pewnością będziemy korzystać na lekcjach z tych atrakcyjnych i inspirujących źródeł. W trakcie szkolenia odwiedził nas pan Wiktor Szanin -  nauczyciel i doradca metodyczny w Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Mieliśmy okazję porozmawiać o planowanych szkoleniach dotyczących nowych technologii w edukacji.

Bardzo dziękuję wszystkim za spotkanie. Szczególne podziękowania kieruję do pana Adama Jurkiewicza – za poświęcony czas, wymianę doświadczeń, dzielenie się wiedzą i pokazanie wielu fascynujących nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych.

Katarzyna Robaczewska

2019 04 04 5 wizyta hakera